| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 183 L Frost Free Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C1823S8/HL, Elegant Inox) | ₹ 18,692 |
Samsung 183 L Frost Free Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C1823S8/HL) price in India starts from ₹ 18,692. The lowest price of Samsung 183 L Frost Free Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C1823S8/HL) is ₹ 18,692 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 183 L Frost Free Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C1823S8/HL) |
| Price in India | ₹18,692 |
| Model Name | RR20C1823S8/HL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 183 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 130.00 x 54.90 x 0.00 |
| Depth | 64 cm |
| Weight | 36 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor. |
Samsung 183 L Frost Free Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C1823S8/HL)
₹18,692
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM