| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL, Black) | ₹ 13,990 |
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) price in India starts from ₹ 13,990. The lowest price of Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) is ₹ 13,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) |
| Price in India | ₹13,990 |
| Model Name | UA32H4500FUXXL |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm |
| Weight (without stand) | 3.4 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | 2CH |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Hyper Real |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 60W |
| Other Power Features | AC 220-240V, 50-60Hz |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
| Supported Video Formats | AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS |
| Battery Type | AA |
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL)
₹13,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM