| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL, Black) | ₹ 26,490 |
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) price in India starts from ₹ 26,490. The lowest price of Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) is ₹ 26,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) |
| Price in India | ₹26,490 |
| Model Name | UA43UE81AFULXL |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Crystal 4K Vista |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm |
| Weight (without stand) | 6.8 kg |
| Weight (with stand) | 6.8 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 110 W |
| Other Power Features | AC 220-240V 50-60Hz |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
| Supported Video Formats | AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS |
| Battery Type | AA |
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL)
₹26,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM