| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL, Titan Grey) | ₹ 44,490 |
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) price in India starts from ₹ 44,490. The lowest price of Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) is ₹ 44,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) |
| Price in India | ₹44,490 |
| Model Name | QA55QEF6AULXL |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1234.1 mm x 710.8 mm x 60.3 mm |
| Weight (without stand) | 10.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1234.1 mm x 758 mm x 237 mm |
| Weight (with stand) | 11.1 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Q4 AI |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 130W |
| Other Power Features | AC 220-240V, 50-60Hz |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 |
| Supported Video Formats | AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS |
| Battery Type | AA |
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL)
₹44,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM