Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) tablet was launched on 4th September 2025. The tablet comes with a 11.00-inch touchscreen display offering a resolution of 2560x1600 pixels. Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) is powered by a 2GHz MHz octa-core MediaTek Dimensity 9400 processor. It comes with 12GB of RAM. The Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) runs Android 16 and is powered by a 8400mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) on the rear packs 13-megapixel camera. On the front, the Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) packs a 12-megapixel primary camera and a second 12-megapixel camera.
The Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) runs One UI 8 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2048GB). The Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) measures 165.30 x 253.80 x 5.50mm (height x width x thickness) and weighs 469.00 grams. It was launched in Gray and Silver colours.
Connectivity options on the Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) include USB Type-C, Wi-Fi, GPS, and Wi-Fi Direct. Sensors on the tablet include ambient light sensor, fingerprint sensor, gyroscope, and accelerometer.
As of 1st April 2026, Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) price in India starts at Rs. 76,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (128GB, 11 inches, Wi-Fi, Gray) | ₹ 76,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (256GB, 11 inches, Wi-Fi, Gray) | ₹ 81,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (256GB, 11 inches, Wi-Fi, Silver) | ₹ 81,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (128GB, 11 inches, Wi-Fi, Silver) | ₹ 82,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (256GB, 11 inches, Wi-Fi+5G, Silver) | ₹ 94,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (512GB, 11 inches, Wi-Fi, Grey) | ₹ 98,999 |
| Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) Tablet (512GB, 11 inches, Wi-Fi, Silver) | ₹ 129,999 |
Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) price in India starts from ₹ 76,999. The lowest price of Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) is ₹ 76,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab S11 (Wi-Fi) |
| Price in India | ₹76,999 |
| Release date | 4th September 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.30 x 253.80 x 5.50 |
| Weight (g) | 469.00 |
| Battery capacity (mAh) | 8400 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gray, Silver |
| Screen size (inches) | 11.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Processor | 2GHz MHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9400 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2048 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 12-megapixel + 12-megapixel |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | One UI 8 |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.40 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi)
₹76,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM