| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony 65 Inches Ultra HD (4K) OLED Smart Google TV (XR-65A80K, Black) | ₹ 246,990 |
Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) price in India starts from ₹ 246,990. The lowest price of Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) is ₹ 246,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Sony |
| Model | 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) |
| Price in India | ₹246,990 |
| Release date | July 2022 |
| Model Name | XR-65A80K |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | OLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | XR OLED A80K |
| Launch Year | 2022 |
| Number of Drivers | 5 |
| Speaker Type | Acoustic Surface Audio+ |
| Speaker Output RMS | 50W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1448mm x 836mm x 53mm |
| Weight (without stand) | 23kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1448mm x 904mm x 330mm |
| Weight (with stand) | 24.6kg |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Processor | Cognitive Processor XR |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV with Google TV UI |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision,HLG |
Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K)
₹246,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM