Tecno Spark 50 5G The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch display offering a resolution of 720x1576 pixels (HD). Tecno Spark 50 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6400 processor. It comes with 4GB of RAM.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Spark 50 5G on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
Tecno Spark 50 5G is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Tecno Spark 50 5G is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Fantasy Purple, Champagne Gold, Mint Green, and Ink Black colours.
Connectivity options on the Tecno Spark 50 5G include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v5.40, Infrared, USB Type-C, FM radio, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
As of 3rd May 2026, Tecno Spark 50 5G price in India starts at Rs. 18,499.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Tecno Spark 50 5G (4GB RAM, 128GB) - Champagne Gold | ₹ 18,499 |
| Tecno Spark 50 5G (4GB RAM, 128GB) - Fantasy Purple | ₹ 18,499 |
| Tecno Spark 50 5G (4GB RAM, 128GB) - Ink Black | ₹ 18,499 |
| Tecno Spark 50 5G (4GB RAM, 128GB) - Mint Green | ₹ 18,499 |
| Tecno Spark 50 5G (6GB RAM, 128GB) - Champagne Gold | ₹ 20,499 |
| Tecno Spark 50 5G (6GB RAM, 128GB) - Fantasy Purple | ₹ 20,499 |
| Tecno Spark 50 5G (6GB RAM, 128GB) - Mint Green | ₹ 20,499 |
| Tecno Spark 50 5G (6GB RAM, 128GB) - Ink Black | ₹ 20,499 |
Tecno Spark 50 5G price in India starts from ₹ 18,499. The lowest price of Tecno Spark 50 5G is ₹ 18,499 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 50 5G |
| Price in India | ₹18,499 |
| AI Enabled | No |
| Launched in India | Yes |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Fantasy Purple, Champagne Gold, Mint Green, Ink Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Resolution | 720x1576 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6400 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Tecno Spark 50 5G
₹18,499
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show