| Brand | Videocon |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (IVE40F21A) |
| Price in India | ₹25,199 |
| Model Name | IVE40F21A |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 89.7 cm x 56 cm x 24.8 cm |
| Weight (without stand) | 8.6 Kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus |
| Speaker Output RMS | 2 x 10 W |
| Power Consumption | 100 W, 0.3 W (Stand By) |
| Contrast Ratio | Mega Contrast Ratio |
| View Angle | 178 Degree (H)/178 Degree (V) |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| RF Capable | Yes |
Videocon 40 Inch LED Full HD TV (IVE40F21A)
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM