Vivo Y6t mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.72-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD) at a pixel density of 260 pixels per inch (ppi). Vivo Y6t is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 processor. It comes with 6GB of RAM. The Vivo Y6t runs Android 16 and is powered by a 6500mAh battery. The Vivo Y6t supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y6t on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Vivo Y6t runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo Y6t is a dual-SIM mobile. The Vivo Y6t measures 167.40 x 77.10 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 209.00 grams. It was launched in black, blue, and white colours.
Connectivity options on the Vivo Y6t include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB OTG, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Y6t |
| Release date | 21st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.40 x 77.10 x 8.39 |
| Weight (g) | 209.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | black, blue, white |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD |
| Screen size (inches) | 6.72 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 260 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | No |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo Y6t
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features
OpenAI Developing Custom Chips With MediaTek, Qualcomm for ‘AI Agent’ Smartphones: Ming-Chi Kuo