| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED, Grey) | ₹ 29,999 |
| Vu 65 Inches Ultra HD (4K) LED Smart Android TV (65GloLED, Black) | ₹ 51,990 |
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) price in India starts from ₹ 29,999. The lowest price of Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) is ₹ 29,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Vu |
| Model | GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) |
| Price in India | ₹29,999 |
| Release date | September 2022 |
| Model Name | 65GloLED |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | GloLED |
| Launch Year | 2022 |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision |
| Weight (without stand) | 18.3kg |
| Processor | AI Glo |
| Graphic Processor | Dual-core |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV with Google TV UI |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Sound Technology | Built-in Subwoofer |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED)
₹29,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM