| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, SAI20P35SEB0, White) | ₹ 37,990 |
Whirlpool 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI20P35SEB0) price in India starts from ₹ 37,990. The lowest price of Whirlpool 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI20P35SEB0) is ₹ 37,990 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI20P35SEB0) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | SAI20P35SEB0 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 23 cm x 32 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 Kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 56.2 cm x 35.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 Kg |
| ISEER | 3.94 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
Whirlpool 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI20P35SEB0)
₹37,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications