| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 2 Star Split AC (CRLASA0183T0232, White) | ₹ 30,990 |
Croma 1.5 Ton 2 Star Split AC (CRLASA0183T0232) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 2 Star Split AC (CRLASA0183T0232) is ₹ 30,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (CRLASA0183T0232) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Release date | 11th March 2022 |
| Model Name | CRLASA0183T0232 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Rotary Fixed Speed Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 15 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 41 kg |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 170 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1430 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 620 CFM |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Compressor Warranty |
Croma 1.5 Ton 2 Star Split AC (CRLASA0183T0232)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM