| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7557) |
| Model Name | CRAC7557 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | Grey |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-32A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Follow Me Technology,Turbo Cool mode |
| Indoor W x H x D | 95.7 cm x 30.2 cm x 21.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 33.3 cm x 55.4 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 41 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 300 W |
| Evaporator Fin Type | Gold Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Vitamin C, Anti Mite Filter, Cold Catalyst and High Density Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product and 10 Years on Compressor From Croma |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7557)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM