| Product Name | Price in India |
|---|---|
| 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0183T0252, White) | ₹ 29,994 |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0183T0252) price in India starts from ₹ 29,994. The lowest price of Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0183T0252) is ₹ 29,994 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0183T0252) |
| Price in India | ₹29,994 |
| Release date | 14th March 2022 |
| Model Name | CRLAIN0183T0252 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | ,Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.98 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1570 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Anti-mite, Cold Catalyst, High Density, Convertible Option |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0183T0252)
₹29,994
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM