| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CRLAWI0185T3321, Pale White) | ₹ 35,990 |
Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CRLAWI0185T3321) price in India starts from ₹ 35,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CRLAWI0185T3321) is ₹ 35,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CRLAWI0185T3321) |
| Price in India | ₹35,990 |
| Release date | 29th March 2022 |
| Model Name | CRLAWI0185T3321 |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | Pale White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 73.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 48 kg |
| Indoor Noise Level | High - 54 dB, Low - 52 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1630 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CRLAWI0185T3321)
₹35,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM