| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0185T9403, White) | ₹ 29,990 |
Croma 1.5 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0185T9403) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Croma 1.5 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0185T9403) is ₹ 29,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0185T9403) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | CRLAWA0185T9403 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Turbo Mode, Sleep Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 60 kg |
| Indoor Noise Level | High - 62 dB, Low - 54 dB |
| Cooling Coverage Area | 170 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.33 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1470 W |
| Operating Current | 6.7 A |
| Evaporator Fin Type | Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 382 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 5 Years on Compressor |
Croma 1.5 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0185T9403)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM