| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Electrolux 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ESV223C2CA, White) | ₹ 48,659 |
Electrolux 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ESV223C2CA) price in India starts from ₹ 48,659. The lowest price of Electrolux 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ESV223C2CA) is ₹ 48,659 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Electrolux |
| Model | 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ESV223C2CA) |
| Price in India | ₹48,659 |
| Model Name | ESV223C2CA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compressor |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103 cm x 29.5 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 50 dB |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1210.26 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product; 10 Years Warranty on Compressor; 5 Years Warranty on PCB |
Electrolux 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ESV223C2CA)
₹48,659
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM