| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (HSU13E-TXS5BE, White) | ₹ 37,690 |
Haier 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (HSU13E-TXS5BE) price in India starts from ₹ 37,690. The lowest price of Haier 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (HSU13E-TXS5BE) is ₹ 37,690 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (HSU13E-TXS5BE) |
| Price in India | ₹37,690 |
| Model Name | HSU13E-TXS5BE |
| Type | Triple Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 86 cm x 29 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 29.50 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.2 kg |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| ISEER | 5.05 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 925 W |
| Operating Current | 4.10 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 412 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Micro Anti Bacterial Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Comprehensive Warranty, 12 Years Compressor Warranty |
Haier 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (HSU13E-TXS5BE)
₹37,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM