| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 7.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW72-187S, Grey & White) | ₹ 9,490 |
Haier 7.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW72-187S) price in India starts from ₹ 9,490. The lowest price of Haier 7.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW72-187S) is ₹ 9,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 7.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW72-187S) |
| Price in India | ₹9,490 |
| Model Name | HTW72-187S |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White & Grey |
| Shade | CD Grey |
| Dimensions (mm) | 945.00 x 475.00 x 0.00 |
| Depth | 805 |
| Weight | 20.00 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| Fuzzy Logic | No |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | No |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor from Haier |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
Haier 7.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW72-187S)
₹9,490
DoT Reportedly Extends SIM Binding Mandate Till the End of 2026