| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (RSNG318HEDO, White) | ₹ 35,480 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (RSNG318HEDO) price in India starts from ₹ 35,480. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (RSNG318HEDO) is ₹ 35,480 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (RSNG318HEDO) |
| Price in India | ₹35,480 |
| Release date | 11th February 2021 |
| Model Name | RSNG318HEDO |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5303 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96.5 cm x 32.4 cm x 22.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V |
| Power Consumption | 1475 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Koukin |
| Other Features | Wave Blade Design, Filter Clean Indicator and Wide Angle Deflector |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Hitachi |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (RSNG318HEDO)
₹35,480
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM