| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (RAW318HFDO, White) | ₹ 25,818 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (RAW318HFDO) price in India starts from ₹ 25,818. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (RAW318HFDO) is ₹ 25,818 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (RAW318HFDO) |
| Price in India | ₹25,818 |
| Release date | 24th March 2022 |
| Model Name | RAW318HFDO |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode etc. |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 75.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 60 kg |
| Indoor Noise Level | High - 50 dB |
| Panel Display | No |
| Cooling Coverage Area | 150-180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1277.28 kWh |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 1 Year on PCB Controller and 10 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Window AC (RAW318HFDO)
₹25,818
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM