| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, ZUNOH 200F RAU518AVD, White) | ₹ 43,911 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 200F RAU518AVD) price in India starts from ₹ 43,911. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 200F RAU518AVD) is ₹ 43,911 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 200F RAU518AVD) |
| Price in India | ₹43,911 |
| Model Name | ZUNOH 200F RAU518AVD |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5440.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1050.0 mm x 290.0 mm x 220.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 15.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 750.0 mm x 548.0 mm x 288.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 44.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 43 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.64 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1495.0 W |
| Air Circulation | 545.0 |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 200F RAU518AVD)
₹43,911
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM