| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAV518EEDO, White) | ₹ 38,799 |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAV518EEDO) price in India starts from ₹ 38,799. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAV518EEDO) is ₹ 38,799 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAV518EEDO) |
| Price in India | ₹38,799 |
| Release date | 16th March 2021 |
| Model Name | RAV518EEDO |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5363 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 80.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 62 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 3.7 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Restart | Yes |
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (RAV518EEDO)
₹38,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM