| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA) |
| Price in India | ₹46,911 |
| Model Name | KASHIKOI RAU312AWEA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3380 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Auto Power Save Mode, Dry Mode, Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 730 cm x 290 cm x 230 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 750 cm x 548 cm x 288 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.5 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 960 W |
| Operating Current | 4.3 A |
| Other Air Flow Features | Fan Speed: 3, Air Flow (IDU): 400 CFM, Auto Fan Speed |
| Other Filter Features | Filter Clean Indicator, Koukin Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Selectable Fan Speeds, On / Off Timer with Advanced Start-up, LCD Wireless Remote Controller |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 4 Years for Compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (KASHIKOI RAU312AWEA)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM