| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312KWD) |
| Price in India | ₹33,480 |
| Model Name | RAU312KWD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3147 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 73 cm x 29 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 54.8 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1030 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAU312KWD)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra