| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, SUMMER QC RAV222HUD, White) | ₹ 38,900 |
Hitachi 2 Ton 2 Star Window AC (SUMMER QC RAV222HUD) price in India starts from ₹ 38,900. The lowest price of Hitachi 2 Ton 2 Star Window AC (SUMMER QC RAV222HUD) is ₹ 38,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 2 Star Window AC (SUMMER QC RAV222HUD) |
| Price in India | ₹38,900 |
| Model Name | SUMMER QC RAV222HUD |
| Type | Window |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6160 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode, Auto Power Save Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Auto Climate Technology ACT |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 80.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 64 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2200 W |
| Other Power Features | Current Drawn: 9.8 A |
| Air Flow Direction | 2-way Direction |
| Other Air Flow Features | Auto Fan Speed, Fan Speed: 4, Twin Air Flow for Uniform Cooling |
| Air Circulation | 500 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Filter Clean Indicator |
| Other Features | LCD Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer with Advanced Start-up |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 2 Ton 2 Star Window AC (SUMMER QC RAV222HUD)
₹38,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM