Honor X7 mobile was launched on 29th March 2022. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.74-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+). Honor X7 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 680 processor. It comes with 4GB of RAM. The Honor X7 runs Android 11 and is powered by a 5,000mAh non-removable battery. The Honor X7 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor X7 on the rear packs a quad camera setup featuring a 48-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 5-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Honor X7 runs Magic UI 4.2 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage (up to 512GB). The Honor X7 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor X7 measures 167.59 x 77.19 x 8.62mm (height x width x thickness) and weighs 198.00 grams. It was launched in Ocean Blue and Titanium Silver colours.
Connectivity options on the Honor X7 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, USB OTG, USB Type-C, 3G, and 4G. Sensors on the phone include ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor X7 supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | X7 |
| Release date | 29th March 2022 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.59 x 77.19 x 8.62 |
| Weight (g) | 198.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Ocean Blue, Titanium Silver |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.8) + 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Rear third camera attr | (f/2.4) |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Macro |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | Magic UI 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor X7
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM