HP 15-ac072tx is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-ac072tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-ac072tx price in India starts at Rs. 37,890.
| Brand | HP |
| Model | 15-ac072tx |
| Price in India | ₹37,890 |
| Model Number | 15-ac072tx |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.50 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.14 |
| Colours | Turbo Silver Color With Diamond & Cross Brush Pattern |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen 4005U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ac072tx
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM