HP Pavilion 15-CC103TX is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion 15-CC103TX packs 8GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP Pavilion 15-CC103TX price in India starts at Rs. 58,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP Pavilion 15-CC103TX Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Opulent Blue) | ₹ 58,990 |
HP Pavilion 15-CC103TX price in India starts from ₹ 58,990. The lowest price of HP Pavilion 15-CC103TX is ₹ 58,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15-CC103TX |
| Price in India | ₹58,990 |
| Model Number | 15-CC103TX |
| Series | Pavilion |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 252.20 x 22.60 |
| Weight (kg) | 2.12 |
| Colours | Opulent Blue |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940MX |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | 8GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15-CC103TX
₹58,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM