HP Star Wars 15-AN050NR is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 6GB of RAM. The HP Star Wars 15-AN050NR packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac.
| Brand | HP |
| Model | Star Wars 15-AN050NR |
| Model Number | 15-AN050NR |
| Series | Star Wars |
| Dimensions (mm) | 384.56 x 261.11 x 25.15 |
| Weight (kg) | 2.29 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Life (up to hours) | 7 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 6GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Finger Print Sensor | No |
HP Star Wars 15-AN050NR
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM