| Brand | IFB |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (IACS18IA5TGC) |
| Model Name | IACS18IA5TGC |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Feel Mode, Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode, Eco Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1094.0 mm x 300.0 mm x 220.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 910.0 mm x 635.0 mm x 392.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 41.0 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 16 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 38.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1450 W |
| Other Power Features | Power Input: 1465 W |
| Evaporator Fin Type | Titan Gold |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Other Air Flow Features | Aerodynamic 360 Degree Blower, High Speed Powerful Fan |
| Air Circulation | 1150.0 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Photocatalyst Filter, Nano Filter, Catechin Filter, Vitamin Enriching Filter, 6 Stage Filtration |
| Other Features | User Friendly Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years on Compressor |
IFB 1.5 Ton 5 Star Split AC (IACS18IA5TGC)
DoT Reportedly Extends SIM Binding Mandate Till the End of 2026
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3