iQOO U5e mobile was launched on 21st June 2022. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.51-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) at a pixel density of 269 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 21:9. iQOO U5e is powered by a 2.2GHz octa-core MediaTek Dimensity 700 processor that features 2 cores clocked at 2.2GHz and 6 cores clocked at 2GHz. It comes with 6GB of RAM. The iQOO U5e runs Android 12 and is powered by a 5000mAh battery. The iQOO U5e supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the iQOO U5e on the rear packs a dual camera setup featuring a 13-megapixel (f/2.2) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The iQOO U5e runs OriginOS Ocean is based on Android 12 and packs 128GB of inbuilt storage (up to 1024GB). The iQOO U5e measures 164.00 x 75.84 x 8.25mm (height x width x thickness) and weighs 193.00 grams. It was launched in Dark Black and Silver White colours.
Connectivity options on the iQOO U5e include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | iQOO |
| Model | U5e |
| Release date | 21st June 2022 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 164.00 x 75.84 x 8.25 |
| Weight (g) | 193.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Dark Black, Silver White |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.51 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 269 |
| Processor | 2.2GHz octa-core (2x2.2GHz + 6x2GHz) |
| Processor make | MediaTek Dimensity 700 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | OriginOS Ocean |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
iQOO U5e
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM