| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (Copper Condenser, LS-Q24CNXD1, White) | ₹ 50,573 |
LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24CNXD1) price in India starts from ₹ 50,573. The lowest price of LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24CNXD1) is ₹ 50,573 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24CNXD1) |
| Price in India | ₹50,573 |
| Model Name | LS-Q24CNXD1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | 4 Modes (100%, 80%, 60% & 40%), Himalaya Cooling |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 33 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 65 cm x 33 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 240 Sqft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1232.78 W |
| Evaporator Fin Type | Copper |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 2 Ton 3 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q24CNXD1)
₹50,573
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM