| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL Q292SDSR, Dazzle Steel) | ₹ 19,990 |
LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL Q292SDSR) price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL Q292SDSR) is ₹ 19,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL Q292SDSR) |
| Price in India | ₹19,990 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Capacity | 260 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1475.00 x 585.00 x 0.00 |
| Depth | 669 mm |
| Weight | 70.00 kg |
| Model Name | GL Q292SDSR |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 4 Years on Compressor |
LG 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL Q292SDSR)
₹19,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM