LG 335 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S372RPZY) price in India starts from ₹ 41,890. The lowest price of LG 335 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S372RPZY) is ₹ 41,890 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 335 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL-S372RPZY) |
| Price in India | ₹41,890 |
| Release date | 24th February 2021 |
| Model Name | GL-S372RPZY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 335 L |
| Colours | Shinny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 170.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.5 cm |
| Weight | 45 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Other Features | Convertible, Smart Diagnosis, Auto Smart Connect, Moist ?N? Fresh, Double Twist Ice Tray, Super Chill, Convertible Fridge, Egg Cum Ice Tray, 2 L Bottle Storage, LED, Transparent Ice Bank Cooling Technology: Multi Air Flow, Works without Stabilizer, Ecofriendly Refrigerant, Humidity Controller, Catechin Deodorizer, Lock, Pull out Tray Chiller Zone, F Door Basket (Full): 2 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from LG |