LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T70SJSF1Z) price in India starts from ₹ 22,000. The lowest price of LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T70SJSF1Z) is ₹ 22,000 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T70SJSF1Z) |
| Price in India | ₹22,000 |
| Model Name | T70SJSF1Z |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Middle Free Silver |
| Dimensions (mm) | 91.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 35 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Water Level Selector | Yes |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site |