| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 9 kg Washer Dryer Washing Machine (FHD0905SWS, Silver) | ₹ 51,990 |
LG 9 kg Washer Dryer Washing Machine (FHD0905SWS) price in India starts from ₹ 51,990. The lowest price of LG 9 kg Washer Dryer Washing Machine (FHD0905SWS) is ₹ 51,990 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 9 kg Washer Dryer Washing Machine (FHD0905SWS) |
| Price in India | ₹51,990 |
| Release date | 8th May 2021 |
| Model Name | FHD0905SWS |
| Type | Top Load Washer |
| Colours | Silver |
| Shade | Silver VCM |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 60 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Outer Body Material | Steel |
| Technology Used | AI DD™ Technology |
| Wash Program Types | 14 |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Easy Care, Wash+Dry, Tub Clean, Wool (Hand/Wool), Allergy Care, Download Cycle, Delicate, Dry Only, Baby care |
| Power Requirement | 100-240V |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Features | 150 Degree Door Opening Angle, Auto Door AI DD? Motor Washing Motion Optimization, 6 Motion AI Direct Drive?, Steam?, Allergy care, ThinQ? with Wi-Fi Control, Smart Diagnosis? |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor from LG |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts From the Date of Purchase Will be Covered Under Warranty. Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 9 kg Washer Dryer Washing Machine (FHD0905SWS)
₹51,990
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra