| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek UPS MERLYMN 1050 Square Wave Inverter (Black) | ₹ 5,499 |
Microtek UPS MERLYMN 1050 Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,499. The lowest price of Microtek UPS MERLYMN 1050 Square Wave Inverter is ₹ 5,499 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | UPS MERLYMN 1050 Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,499 |
| Model Name | UPS MERLYMN 1050 |
| Type | Square Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Solar Power Compatible | No |
| Switch Type | Automatic |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 5 hrs |
| Load Options | Up to 1050VA |
| Material | Metal and Plastic |
| Colour | Black |
| Efficiency | >85% |
| Output Voltage | 180V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Output Power | 725W |
| Change Over Time | 15 ms |
| Overload Rating | 110% |
| Input Voltage | 180 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Low Cut Input Voltage | 100V |
| High Cut Input Voltage | 260V |
| Recharge Time | 8 hrs |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Boost Voltage | 14V |
| Battery Voltage | 12.6V |
| Battery Capacity | 100-220AH |
| Battery Charging Current | 12A |
| Emergency Power Off | Yes |
| Display Type | Digital |
| Display Indicator Functions | Mains On UPS On BATTERY, Charging Overload Battery, Low CB Trip |
| Audible Indicator Functions | Low Beep |
| USB Charging Port | No |
| Protection Against | Current & Voltage Surge |
| Cooling System | Fan |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Width | 28 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 6 kg |
| Warranty Summary | 2 YEARS WARRANTY |
| Covered in Warranty | MANUFACTURING DEFECTS |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Warranty Service Type | ON SITE |
| Description | MICROTEK UPS MERLYN 1050 is Micro Controller design based, LARGEST SELLING PREMIUM SERIES of Extended Backup External Battery UPS Systems. It comes with many user friendly features. It has Voltage Range Selection Switch and can be operated in Inverter Range from 90V~300V and UPS Range from 180V~260V. |
Microtek UPS MERLYMN 1050 Square Wave Inverter
₹5,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM