Motorola Razr 2026 series has been launched globally by the tech firm as its latest clamshell foldable lineup. The series includes three models, dubbed Motorola Razr Ultra 2026, Razr+ 2026, and Razr 2026. All three models will be available for pre-order in the US via the company’s online store and authorised retail outlets starting May 14. The Motorola Razr 2026 is ...
Motorola Razr+ 2026 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen primary display offering a resolution of 1084x2640 pixels (FHD+). The display sports Gorilla Glass Victus for protection. It also features a 4.00-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 1272x1080 pixels. Motorola Razr+ 2026 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor. It comes with 12GB of RAM. The Motorola Razr+ 2026 runs Android 16 and is powered by a 4500mAh non-removable battery. The Motorola Razr+ 2026 supports wireless charging, as well as 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Razr+ 2026 on the rear packs a 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel camera with an f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-Ultrapixel sensor with an f/2.4 aperture. The front camera also features autofocus.
The Motorola Razr+ 2026 runs HelloUI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola Razr+ 2026 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Razr+ 2026 measures 171.42 x 73.99 x 7.09mm (height x width x thickness) and weighs 189.00 grams. It was launched in Pantone Mountain View colour. It features an IP48 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Motorola Razr+ 2026 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Motorola Razr+ 2026 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | Razr+ 2026 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Flip |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 171.42 x 73.99 x 7.09 |
| Weight (g) | 189.00 |
| IP rating | IP48 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 15W |
| Colours | Pantone Mountain View |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1084x2640 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass Victus |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1272x1080 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Razr+ 2026