| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, SILK-SR123SLK, White) | ₹ 32,000 |
Onida 1 Ton 3 Star Split AC (SILK-SR123SLK) price in India starts from ₹ 32,000. The lowest price of Onida 1 Ton 3 Star Split AC (SILK-SR123SLK) is ₹ 32,000 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (SILK-SR123SLK) |
| Price in India | ₹32,000 |
| Model Name | SILK-SR123SLK |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | Silk Nova |
| Cooling Capacity | 3600.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 845.0 mm x 289.0 mm x 209.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 12.7 kg |
| Outdoor W x H x D | 848.0 mm x 540.0 mm x 320.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 30.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 33 kg, Indoor Gross Weight: 15.2 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 28.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 985.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on product & 5 years on Compressor from Onida |
Onida 1 Ton 3 Star Split AC (SILK-SR123SLK)
₹32,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM