| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 2 Ton 3 Star Split AC (IR243MB) | ₹ 47,999 |
Onida 2 Ton 3 Star Split AC (IR243MB) price in India starts from ₹ 47,999. The lowest price of Onida 2 Ton 3 Star Split AC (IR243MB) is ₹ 47,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (IR243MB) |
| Price in India | ₹47,999 |
| Model Name | IR243MB |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103.5 cm x 29.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Cooling Coverage Area | 250 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 2070 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Year on Compressor from Onida |
Onida 2 Ton 3 Star Split AC (IR243MB)
₹47,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM