| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (CS-KN18WKY, White) | ₹ 32,699 |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (CS-KN18WKY) price in India starts from ₹ 32,699. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (CS-KN18WKY) is ₹ 32,699 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CS-KN18WKY) |
| Price in India | ₹32,699 |
| Model Name | CS-KN18WKY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100W |
| Compressor | Twin Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 107cm x 29cm x 23.5cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78cm x 55.7cm x 24.1cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Other Dimensions | Chargeless Pipe Length: 7.5 m, Maximum Pipe Length: 15 m, Maximum Elevation Length: 10 m |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 42 dB |
| Cooling Coverage Area | 620 CMH sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.7 W/W |
| Power Requirement | AC 100 - 240V |
| Power Consumption | 840.75W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1122.45 kWh, Running Current: 6.6 A, Operating Temperature Range: 16 - 50 DegreeC, Operating Voltage Range: 195 - 265 V |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty, 10 Years Compressor Warranty, 5 Years PCB Warranty |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Split AC (CS-KN18WKY)
₹32,699
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM