| Brand | Panasonic |
| Model | 42 Inch LED Full HD TV (TH-42AS630D) |
| Price in India | ₹32,880 |
| Model Name | TH-42AS630D |
| Display Size | 42 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Width x Height x Depth (without stand) | 963 mm x 566 mm x 69 mm |
| Weight (without stand) | 10 Kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 963 mm x 610 mm x 247 mm |
| Weight (with stand) | 11 Kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Audio Out | 1 |
| Component In (RGB Cable) | Component Video Input Shared with Composite: RCA Phono Type x 1 (Rear) |
| Composite In (Audio Video Cable) | Component Video Input Shared with Composite: RCA Phono Type x 1 (Rear) |
| Number of Speakers | 2.0Ch Speaker |
| Speaker Type | Full Range |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | Support Format (MP3, AAC, WMA Pro, FLAC, WAV |
| Power Consumption | 97 W, 0.2 W (Standby) |
| View Angle | 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | Support Format (AVI, MKV, WMV, MP4, M4V, FLV, 3GPP, VRO, VOB, TS, PS) |
Panasonic 42 Inch LED Full HD TV (TH-42AS630D)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM