| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR12TV5PAWK, White) | ₹ 51,490 |
Samsung 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (AR12TV5PAWK) price in India starts from ₹ 51,490. The lowest price of Samsung 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (AR12TV5PAWK) is ₹ 51,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (AR12TV5PAWK) |
| Price in India | ₹51,490 |
| Model Name | AR12TV5PAWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 28.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 82 cm x 28.5 cm x 21.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.6 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 920 W |
| Stepped Louvers | No |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years on Compressor and 5 Years on PFC Condensor |
Samsung 1 Ton 5 Star Triple Inverter Split AC (AR12TV5PAWK)
₹51,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM