| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGC, White) | ₹ 58,490 |
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGC) price in India starts from ₹ 58,490. The lowest price of Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGC) is ₹ 58,490 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGC) |
| Price in India | ₹58,490 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | AR24CY3AAGC |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Eco Mode, Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep, 5 Step Mode, Fan Mode, Quiet Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.06 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1820 W |
| Operating Current | 8.1 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 682 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes, WindFree Cooling, Indoor Temp. Display, Filter Cleaning Indicator |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR24CY3AAGC)
₹58,490
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra