| Brand | Samsung |
| Model | 32 Inch LED Full HD TV (32K5300) |
| Price in India | ₹33,500 |
| Model Name | 32K5300 |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 721.4 mm x 465.1 mm x 78 mm |
| Weight (without stand) | 12.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 721.4 mm x 519.1 mm x 193.5 mm |
| Weight (with stand) | 12.9 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| RF Connectivity Input | RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 1 Common Use for Terrestrial/0 |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y / Pb / Pr: 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Full Range Speaker and Tweeter |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Speaker Output RMS | 20 w |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| Picture in Picture (PIP) | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Screen Mirroring | Yes |
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32K5300)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM