| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 415 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (RT45CG662AB1TL, Black Caviar Matt) | ₹ 42,390 |
Samsung 415 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (RT45CG662AB1TL) price in India starts from ₹ 42,390. The lowest price of Samsung 415 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (RT45CG662AB1TL) is ₹ 42,390 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 415 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (RT45CG662AB1TL) |
| Price in India | ₹42,390 |
| Release date | 7th September 2023 |
| Model Name | RT45CG662AB1TL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 415 L |
| Colours | Black Caviar |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 1 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.50 x 70.00 x 0.00 |
| Depth | 67.2 cm |
| Weight | 62.5 kg |
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Unique SpaceMax™ Technology |
| Other Features | Wi-Fi Embedded, Optimal Fresh+, Efficient compressor, All-Around Cooling, Power Cool |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warrranty on Compressor |
Samsung 415 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (RT45CG662AB1TL)
₹42,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM