| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-7600K 3.8 GHz or AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz |
| memory | 8GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1060 6GB or AMD Radeon RX 580 8GB |
| storage | 160GB |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i5-7600K 3.8 GHz or AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz |
| memory | 8GB |
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1060 6GB or AMD Radeon RX 580 8GB |
| storage | 160GB |
| os | Windows 10 or higher |
|---|---|
| processor | Intel Core i7-9700K 3.6 GHz or AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz |
| memory | 16GB |
| graphics | Nvidia GeForce RTX 2070 8GB or AMD Radeon RX 5700 XT 8GB |
| storage | 160GB |
How do you make art when you're at war? GSC Game World, the Ukrainian developer best known for its Stalker series of survival horror shooters, is better equipped than most to answer that question. The studio was hard at work on Stalker 2: Heart of Chornobyl, the long-awaited follow-up to Stalker: Call of Pripyat, when Russia invaded Ukraine in 2022. Development was put on hold as two-thirds of GSC Game World's staff were displaced due to the ongoing conflict. Several employees had to evacuate out of Ukraine; some stayed back to fight on the frontlines.
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features
OpenAI Developing Custom Chips With MediaTek, Qualcomm for ‘AI Agent’ Smartphones: Ming-Chi Kuo