Asus Zenbook Duo is a laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1800x2880 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra X9 processor and it comes with 16GB of RAM. The Asus Zenbook Duo packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Arc. Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth.
As of 2nd May 2026, Asus Zenbook Duo price in India starts at Rs. 2,99,990.
| Brand | Asus |
| Model | Zenbook Duo |
| Price in India | ₹2,99,990 |
| Release date | 7th January 2026 |
| Model Number | UX8407AA |
| Model Name | Asus Zenbook Duo |
| Battery Capacity (WHR) | 99 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1800x2880 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Size (inches) | 14.00 |
| Resolution | 1800x2880 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra X9 388H |
| RAM | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Arc |
| SSD | 1TB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | Yes |
Asus Zenbook Duo