Micromax Canvas 2 Colours mobile was launched in April 2014. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels. Micromax Canvas 2 Colours is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek MT6582 processor. It comes with 1GB of RAM. The Micromax Canvas 2 Colours runs Android 4.2 and is powered by a 2000mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Micromax Canvas 2 Colours on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Micromax Canvas 2 Colours is based on Android 4.2 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Micromax Canvas 2 Colours is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards. It was launched in Grey and White colours.
Connectivity options on the Micromax Canvas 2 Colours include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
As of 18th May 2026, Micromax Canvas 2 Colours price in India starts at Rs. 11,999.
| Alternate names | A120 |
| Brand | Micromax |
| Model | Canvas 2 Colours |
| Price in India | ₹11,999 |
| Release date | April 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Grey, White |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6582 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Micromax Canvas 2 Colours
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications